مقالات

چمن مصنوعی بین موزاییک چیست؟ + روش نصب چمن بین موزاییک

ترکیب چمن مصنوعی با موزاییک، سنگ، آجر و کف پوش‌های بتنی از نظر زیبایی بسیار چشمگیراست. همین امر باعث شده تا در طراحی فضای باز، طراحی محوطه و یا طراحی روف گاردن و بام سبز از چمن مصنوعی استفاده کنند. توجه داشته باشید که مراقبت از چمن طبیعی در میان شیار‌های کف با چالش‌های زیادی روبرو است، در حالی که استفاده از چمن مصنوعی هیچ یک از این چالش‌ها را ندارد. از این رو استفاده از چمن مصنوعی پرطرفدارتر می‌باشد. نصب چمن بین موزاییک باعث می‌شود تا فضایی سرسبز را طراحی کرده باشید. یکی از محبوب‌ترین کاربرد‌های چمن مصنوعی، استفاده از ترکیب موزاییک و چمن مصنوعی است که این روز‌ها طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است.

بهترین چمن مصنوعی برای نصب بین موزاییکی

برای اینکه چمن مصنوعی ایده‌آلی را برای نصب بین موزاییک و شیار بین سنگ خود انتخاب کنید ابتدا باید شرایط استفاده و کاربرد خودتان را تعیین کنید. در‌صورتی که چمن مصنوعی بین موزاییک را برای محیطی پرتردد در نظر دارید استهلاک چمن مصنوعی شما بالا خواهد بود و باید سراغ مدل‌های تراکم بالا بروید. اما در‌صورتی که برای حیاط شخصی خود مد‌نظر دارید در این صورت شما می‌توانید از چمن‌های مصنوعی اقتصادی‌تر استفاده کنید. قطعاً چمن مصنوعی با کیفیت‌تر طول عمر بالاتری نیز دارد.

روش چسباندن چمن مصنوعی بین موزاییکی

  • برش زدن چمن مصنوعی

شما ابتدا باید رول چمن مصنوعی را باز کرده و آن را در محل‌های مورد نظر قرار دهید و میزانی که باید برش داده شود را تعیین کنید. سپس از روی الگو‌ها برش را انجام دهید. برای برش در مرحله اول بخش‌های اضافی و مشکی رنگ دور چمن را ببرید و سپس برش‌های مناسب بر اساس محل شیار‌ها بر روی آن انجام‌ دهید. پس از انجام برش؛ مجدد تکه‌های جدا شده با بخش‌های مختلف شیار‌ها را چک کنید و از صحت عملیات برش اطمینان حاصل نمایید. برش زدن دقیق و چسباندن اصولی آن درتعیین کیفیت اجرا و زیبایی ظاهری آن تأثیردارند.

معایب چمن مصنوعی بین موزاییک

  • نصب چمن مصنوعی بین موزاییک

بعد ازمورد بررسی قرار دادن الگو‌های برش‌ خورده آن‌ها را برای چسباندن چمن مصنوعی آماده نمایید. برای چسباندن چمن مصنوعی بین موزاییک لازم است کف شیار سطحی صاف و کاملاً یکنواخت داشته باشد. به همین دلیل شما می‌توانید از ملات سیمان برای زیرسازی استفاده کنید. عمق شیار باید با توجه به نوع چمن مصنوعی و درخواست کارفرما مشخص شود. در زمان چسباندن چمن باید دقت لازم را داشته باشید که تمام چمن با چسب در تماس باشد. انواع چسب‌های مخصوص برای این کار وجود دارد که می‌توانید با اندکی تحقیق چسب با کیفیت و مورد قبول خود را خریداری نمایید. نصب چمن مصنوعی علاوه بر چسب‌های مخصوص صنعتی و چسب‌های پلی اورتان، با استفاده از میخ برای فیکس شدن بر روی زمین نیز قابل اجرا می‌باشد.

معایب چمن مصنوعی بین موزاییکی

چمن مصنوعی بین موزاییکی در کنار مزایا؛ دارای معایبی نیز می‌باشد که به آن‌ می‌پردازیم.

در خصوص نظافت و شستن چمن مصنوعی در مقاله ای مجزا صحبت کرده ایم. اما نظافت چمن بین موزاییک از نقاط ضعف این روش اجرا است.جمع شدن گرد و خاک و برگ درختان داخل شیارها یکی از شکایات متعدد استفاده کنندگان از این نوع چمن است.

مهمترین ویژگی چمن مصنوعی

  • ارتفاع الیاف

یکی از مهمترین پارامتر‌ها در نصب چمن مصنوعی بین موزاییکی، داشتن ارتفاع مناسب الیاف است. ارتفاع الیاف باید بر مبنای عمق شیار‌ها اندازه‌گیری شود به طوری که مقداری از چمن از مابین موزاییک‌ها بیرون زدگی داشته باشد. پیش از انتخاب چمن مصنوعی ابتدا از عمق بندکشی مطمئن شوید و سپس اقدام به سفارش چمن مصنوعی کنید.

  • تراکم چمن مصنوعی

فاصله بین خطوط دوخت چمن گیج نام دارد. سرعت دوخت، از عوامل تعیین‌کننده تراکم چمن مصنوعی هستند. هر چه گیج کمتر و سرعت دوخت بالاتر برود؛ چمن مصنوعی متراکم‌تر بافته می‌شود. هر چه چمن مصنوعی متراکم‌تر باشد، کیفیت و ماندگاری بالاتری خواهد داشت. درصورتی که محوطه مورد نظر شما محیطی پر تردد است بهتر است از چمن مصنوعی‌های باکیفیت و با تراکم بافت بالا استفاده کنید. از طرفی، تراکم بالاتر، از ریزش زباله‌ها به عمق چمن جلوگیری می‌کند و از این‌رو نظافت چمن راحت‌تر خواهد‌بود.

نصب چمن بین موزاییک

  • نحوه چیدمان سنگ و موزاییک

در این قسمت منظور تعیین فاصله عرضی می‌باشد که شیار‌های بین سنگ‌ها را مشخص می‌نماید. بهترین فاصله بین موزاییک برای چمن مصنوعی که می‌توانید برای این نوع از کف‌ سازی درنظر بگیرید فاصله 5 سانتی‌متری است. اگرچه این فاصله هر چه بیشتر باشد نمای چمن مصنوعی بیشتر خواهد‌بود و جلوه زیباتری به فضا می‌بخشد ولی احتمال پاگیر شدن شیارها و آسیب دیدگی افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *